sobota, 19 kwietnia 2008

PRZYCZYNY PRZESTĘPCZOŚCI NIELETNICH

Hej. W moim kolejnym poście zamieszczę ważne informacje, ponieważ będziecie mogli dowiedzieć się jakie czynniki wpływają , a raczej kierują nieletnim przed popełnieniem przestępstwa.W dodatku , dla odmiany zamiast zdjęć zamieszczam 3 ciekawe filmiki, w których będziecie mogli usłyszeć prawdziwe historie z życia młodocianych przestępców.















Przyczyny przestępczości nieletnich:

*Przestępczość nieletnich jest wypadkową wielu czynników, takich jak:

-kryzysu w rodzinie (rozluźnienie więzi rodzinnych, niewydolność wychowawcza, niekorzystne wzorce osobowe - alkoholizm, narkomania)

-niepowodzeń szkolnych (brak zainteresowań i miejsc do ich rozwijania, zagospodarowania wolnego czasu)

-zagrożeń wynikających z alkoholizmu, narkomanii, przynależności do nieformalnych grup młodzieżowych



*Od wielu lat odnotowuje się stały wzrost przestępczości wśród nieletnich. Zwiększa się zarówno ilość sprawców, jak i liczba popełnionych przez nich czynów karalnych. Niepokojącym zjawiskiem jest tendencja wzrostowa nieletnich sprawców, popełniających czyny o największym ciężarze gatunkowym, niebezpieczne dla życia lub zdrowia ludzkiego, a mianowicie:

-uszkodzenie ciała

-bójki i pobicia

-zgwałcenia

-kradzieże i wymuszenia rozbójnicze.



*Wśród wielu elementów determinujących przestępczość nieletnich wymienić należy takie jak:


-chęć zdobycia pieniędzy lub innych korzyści materialnych

-zaimponowanie innym

-namowa kolegów lub dorosłych osób

-chęć przebywania i realizowania się w grupach nieformalnych

-powielanie wzorców i zachowań, mających swoje źródło w domu rodzinnym, bądź lansowanych w środkach masowego przekazu, scen przemocy, okrucieństwa, agresji, gwałtu

-poczucie bezkarności za wcześniejsze czyny oraz poszukiwanie akceptacji, nie mogących znaleźć oparcia i poczucia bezpieczeństwa wśród rodziców lub opiekunów.



*Analizując problemy związane z przestępczością nieletnich, należy zwrócić uwagę na działania przestępcze w zorganizowanych grupach, często z udziałem dorosłych. Jest to zjawisko bardzo niepokojące, bowiem działalność przestępcza w grupach powoduje szybkie pogłębianie się procesu demoralizacji, a w związku z tym zmniejszanie szans na resocjalizację. Z tym też bardzo często wiąże się powrót do przestępstwa (recydywa).



*Coraz większy niepokój budzi występowanie wśród dzieci i młodzieży zjawisk patologicznych takich jak:

-alkoholizm

-narkomania

-prostytucja

-ucieczka z domów rodzicielskich oraz placówek wychowawczo - opiekuńczych podległych resortowi edukacji

-zakładów resocjalizacyjnych podległych resortowi sprawiedliwości



*Do najczęściej spotykanych przejawów nieprzystosowania społecznego, mających bezpośredni wpływ na przestępczość nieletnich, zalicza się ucieczki z domów rodzicielskich oraz placówek opiekuńczo ? wychowawczych MEN i zakładów resocjalizacyjnych MS. Ucieczki wyjątkowo sprzyjają dewiacyjnym zachowaniom dzieci i młodzieży. Wielu uciekinierów nawiązało kontakt ze światem przestępczym rówieśników, a także zdeprawowanych osób dorosłych. Często pijąc alkohol uzależniało się od niego i innych środków chemicznych.



*Na podstawie analizy okoliczności popełniania czynów karalnych przez nieletniego, zauważyć można, że stopień ich społecznego niebezpieczeństwa jest dużo mniejszy w porównaniu z przestępstwami popełnianymi przez dorosłych. Reasumując powyższe, stwierdzić należy, że przyczyną popełniania przez nieletnich czynów karalnych są cztery wyodrębnione zespoły takie jak:

-zespoły czynników dziedzicznych i wrodzonych

-zespół wpływów zewnętrznych i środowiskowych

-zmiany charakterologiczne spowodowane chorobami układu nerwowego

-wpływ działania jednostki w kształtowaniu postawy społeczno-moralnej.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Fajnie to wszystko zostało tu opisane.