niedziela, 11 maja 2008

Alkohol wśród nieletnich. Przestępczość i brutalność wśród młodzieży.


..Nastalatkowie stojący pod sklepami, z puszkami piwa, chłopcy ledwo trzymjący się na nogach, z powodu zbyt dużej ilośći alkoholu.. To niestety nie kryminał, ani film sensacyjny. To realia, z którymi młodzież coraz częściej ma doczynienia. Skąd u nastolatków pociąg do takich używek, jakie ą tego przyczyny.


A to filmik, w ktorym dowiecie się, dlaczego nastolatkowie sięgają po alkohol.



Kolejny filmik, o tym, jak i gdzie młodziez kupuje alkohol.




W tych 3 filmikach zobaczycie, jak zachowują się nieletni po wypiciu alkoholu.









Tu z kolei zamieściłam artukuł, w formie projektu badawczego : Dlaczego młodzi piją alkochol, jakie to ma podłoże, i z czym jest związane.


PROJEKT BADAWCZY.



1. Temat : Dzieci i młodzież sięgający po alkohol.

1.1.Problem główny :
-Jaki jest główny powód sięgania po alkohol dzieci i młodzieży?

1.2.Problemy szczegółowe :
-Czy rodzice dają swym zachowaniem odpowiedni przykład swoim dzieciom?
-Czy szkoła powinna pomagać rodzinom patologicznym?
-Jaki jest wpływ środowiska rówieśniczego na dzieci i młodzież?
-Jak powinno się pomagać młodzieży, mającej problemy z uzależnieniem?


2. Z punktu widzenia socjologicznego alkoholizm jest zjawiskiem społecznym, stanowi przejaw i formę niedostosowania społecznego, uważany jest za zjawisko społecznie niepożądane. W aspekcie medycznym uzależnienie alkoholowe jest odrębną jednostką nozologiczną, objawem i zespołem chorobowym, patologicznym, klinicznym wymagającym leczenia. W ujęciu psychologicznym jest zaburzeniem w rozwoju osobowym jednostki, charakteryzującym się uszkodzeniem sprawności psychofizycznych, zmianą postaw hierarchii wartości, z tendencją do agresji, autoagresji i przestępczości.
W Polsce liczba osób uzależnionych od alkoholu i nadmiernie pijących sięga od 4 do 5 milionów, a osób wymagających leczenia od 1 mln do 1200 tyś. Z tej liczby objętych leczeniem jest zaledwie 15 %. Osób żyjących w zasięgu społecznie negatywnych alkoholizmu oblicza się na 12 mln, co równa się 1/3 populacji Polaków. Te dane pokazują, że alkoholizm jest zjawiskiem społecznie niepożądanym, szkodliwym, dezorganizującym życie jednostek i całych społeczeństw.Polityka dotycząca alkoholu od roku 1990 jest niekorzystna i zbyt liberalna. Produkcja i handel, legalny i nielegalny, niekontrolowany import, afery alkoholowe, dystrybucja alkoholu spowodowały poważny wzrost spożycia alkoholu oraz nasilające się zjawisko alkoholizmu nie tylko wśród ludzi dorosłych, lecz także wśród młodzieży , a nawet dzieci.Wraz z piciem alkoholu notuje się wzrost psychoz alkoholowych, zwiększającą się liczbę wypadków drogowych i przy pracy oraz nasilanie się przestępczości.
Przyczyny alkoholizmu : Etiologii alkoholizmu jako zjawiska społecznego, psychologicznego i klinicznego należy poszukiwać co najmniej w kilku czynnikach :
- w uwarunkowaniach socjologicznych
- w uwarunkowaniach osobowościowych
- w uwarunkowaniach organicznych
- w uwarunkowaniach biochemicznych
- w faktorach genetycznych
Z socjologicznych uwarunkowań alkoholizmu należy brać pod uwagę bardzo silne tradycje zakorzenione w wielu społeczeństwach, w pokoleniach, strefach geograficznych, w niektórych zawodach. Uwarunkowania kulturowe, religijne, obyczaje, obrzędy mogą być stymulatorem do używania alkoholu. Nieobojętne będzie tu prawodawstwo danego kraju zbyt liberalne lub restrykcyjne. Produkcja legalna i nielegalna oraz łatwy dostęp do alkoholu sprzyja nasilaniu się i rozpowszechnianiu alkoholizmu w danym środowisku. Ważnym czynnikiem sprzyjającym alkoholizmowi jest zbyt tolerancyjna postawa społeczna wobec tego zjawiska.Skutki nadużywania alkoholu : Intoksykacja ( zatrucie ) alkoholowa powoduje zaburzenia w metabolizmie organizmu. Silne zatrucie wywołuje zaburzenia orientacji w czasie i miejscu , amnezję wsteczną, prowadzi do utraty świadomości. Systematyczne nadużywanie alkoholu wywołuje stan uzależnienia psychicznego i fizycznego od alkoholu, który prowadzi do pojawienia się chorób psychicznych i fizycznych związanych z nadmierną intoksykacją alkoholową.
Do najczęstszych chorób spowodowanych alkoholizmem należą :
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- uszkodzenie trzustki
- marskość wątroby ( cirrhosis heppatis )
-oraz wiele zespołów psychotycznych ,alkoholowych, psychoza Korsakowa, halucynoza alkoholowa, psychoza alkoholowa paranoidalna, zespół encefaliczny Wernickiego oraz inne.
Ostre zatrucie alkoholowe może spowodować zejście śmiertelne.


*3.Cel badań :
- Ukazanie, jak wielki jest problem nadużywania alkoholu przez dzieci i młodzież

3.1. Cel główny :- Ukazanie przyczyn spożywania alkoholu

3.2. Cele szczegółowe :
- Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?


4. Uzasadnienie podjęcia problemu badawczego :
Wybrałam ten temat, gdyż uważam, że młodzież spożywająca alkohol w większym bądź też w mniejszym stopniu niszczy sobie zdrowie, naraża się na różne niebezpieczeństwa a także dokonuje czynów przestępczych takich jak, np. kradzieże. Tacy ludzie powinni zostać objęci specjalistyczną opieką psychologiczną, powinni uczęszczać na terapie, które są w stanie im pomóc.


5. Zakres badań :

5.1. Zakres podmiotowy :
- Badaniem zostaną objęte dzieci w wieku od 10 do 13 lat , a także młodzież w wieku od 14 do 17 lat.

5.2. Zakres przedmiotowy :
- Zachowanie dzieci i młodzieży przed i po spożyciu alkoholu

5.3. Zakres przestrzenny :
- Badaniem zostaną objęci dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 112 w Gdańsku, a także młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7 w Gdańsku

5.4. Zakres czasowy :
- Badania zostaną przeprowadzone w miesiącu kwietniu 2007 r.


6. Hipotezy badawcze :
-Dzieci i młodzież z rodzin patologicznych powielają zachowanie swoich rodziców, opiekunów
-Dzieci i młodzież spożywają alkohol zazwyczaj w swojej grupie rówieśniczej.

7. Metodyka badań :

7.1. Metoda : - Sondaż badawczy

7.2. Technika :
-Ankietę przeprowadzę wśród wszystkich uczniów obydwu szkół.
-Obserwacja


7.3. Narzędzie pomiarowe :
- Kwestionariusz ankiety
- Kwestionariusz z obserwacji

7.4. Dobór próby :
- Dzieci w wieku od 10 do 13 lat
- Młodzież w wieku od 14 do 17 lat

7.5. Wielkość próby :
- 200 uczniów szkoły podstawowej- 250 uczniów szkoły ponadgimnazjalnej






W II-iej części bloga znajdziecie informacje, dotyczące przestępczości nieletnich, oraz ich brutalności, z którą mam doczynienia na ulicach, w szkołach.Dlaczego młodzi tak się zachowują, jakie są tego skutki? Zachęcam do przeczytania artukuły ; )




Cel - ujawniać



Zero tolerancji" i "Dziś wybita szyba, jutro wybite zęby" to dwa sztandarowe hasła, pod którymi nowojorska policja walczyła przez 10 lat z drobną przestępczością i przestępczością nieletnich. Efektem położenia nacisku właśnie na te zjawiska był spadek przestępstw o 60 proc., a zabójstw o 70 proc. W naszym kraju przestępczość nieletnich ma wprawdzie odmienny charakter od amerykańskiego, z każdym rokiem jednak staje się ona coraz większym problemem.

Młodzi przestępcy coraz chętniej organizują się w nieformalne grupy i dopuszczają się nowych rodzajów przestępstw. Coraz więcej nieletnich zaczyna zajmować się narkotykami i śmielej wkracza na drogę przestępstw gospodarczych. Na porządku dziennym są bójki, wymuszenia i zgwałcenia. Nieletni powoli dorównują dorosłym.

Coraz brutalniejsi

Przestępczość nieletnich w naszym kraju rośnie systematycznie. Nie jest to wzrost lawinowy, statystyki pokazują jednak, że od kilku lat młodzi ludzie coraz częściej popadają w konflikt z prawem. Nie grozi nam jeszcze, co prawda, tzw. młodociane gangsterstwo rodem z USA, ale coraz brutalniejsza działalność nieletnich powinna wpłynąć na zmianę postępowania wobec tych młodych przestępców.

- Od trzech lat przestępczość nieletnich utrzymuje się na podobnym poziomie - mówi insp. Andrzej Czop, naczelnik Wydziału ds. Patologii Społecznych KGP. - Niepokoi jednak, że nieletni przestępcy są coraz bardziej brutalni. Wynika to ze specyfiki młodzieżowych przestępstw, w których stosowane środki - bicie, znęcanie - nie są adekwatne do zamierzonego celu. Przemoc staje się dla młodych przestępców zabawą. Wiele przestępstw jest zresztą wynikiem chęci zaimponowania grupie czy sprawdzenia się przed nią.

W przestępczości nieletnich dominują grupy 3-5-osobowe. Nie zauważono, na razie, tendencji do powstawania grup o charakterze zorganizowanym. Większe grupy to jedynie kibice, którzy są pod ścisłą obserwacją Policji (kontrola publikacji, Internetu, rozpoznanie wewnątrz grup).

Chronić szkoły...

Sceną przemocy młodzieży stają się też placówki oświatowe. Agresja w szkołach, internatach i ośrodkach wychowawczych systematycznie rośnie. Najczęściej dochodzi do przestępstw między młodzieżą.

- Napaści na nauczycieli są sporadyczne, jednak się zdarzają - kontynuuje insp. Andrzej Czop.
- Bywa, że dyrekcje szkół zatajają zaistnienie na terenie ich placówek przestępstwa. Powodowane jest to obawą o przypisanie szkole złej opinii. Wprowadzamy obecnie program, który ma zmienić ten sposób myślenia. Chcemy przekonać nauczycieli i dyrekcje szkół, że informacja o zajściu nie czyni tej placówki gorszą, świadczy jedynie o trosce o wychowanków.

Orężem w tej walce ma być wprowadzany właśnie do szkół przez kuratoria oświaty międzyresortowy program - "Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu i przestępczości wśród dzieci i młodzieży". Dokument opracowany wspólnie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu i Ministerstwo Sprawiedliwości zawiera wiele porad i algorytmów postępowań. Są tam między innymi procedury postępowań nauczycieli i współdziałania szkół z Policją w przypadkach zagrożenia przestępczością i demoralizacją dzieci i młodzieży (narkotyki, przemoc, prostytucja, alkohol).

- Dotychczas nauczyciele nie bardzo wiedzieli, co robić w sytuacjach konfliktowych. Stworzyliśmy więc algorytm postępowania, krok po kroku. Powinno to podnieść bezpieczeństwo w szkołach - ocenia naczelnik Wydziału ds. Patologii Społecznych KGP.

Program został przyjęty przez Radę Ministrów 13 stycznia 2004 roku. Wdrożenie go będzie zależało od dobrej współpracy między wszystkimi zainteresowanymi stronami. Wszelkie niejasności i nieprawidłowości mają być na bieżąco korygowane.

- W szkołach dochodzi do bójek, wymuszeń i kradzieży. Coraz częściej zdarza się rozsypywanie na ich terenie substancji chemicznych - mówi podinsp. Zbigniew Pawłowski, ekspert Wydziału ds. Patologii Społecznych KGP, który będzie koordynował wdrażanie programu. - Szkoły przestały być enklawą spokoju. Na ich terenie dochodzi do przestępstw niemal tak często, jak i poza nimi. Wchodzący w życie program ma szansę powstrzymać te tendencje. Będzie to jednak wymagało dobrej współpracy dyrekcji szkoły i lokalnych policji.

i ulice

Przeciwdziałanie przestępczości nieletnich poza placówkami wychowawczo-oświatowymi staje się kolejnym priorytetem dla Policji. Realizacja Zarządzenia nr 590 Komendanta Głównego Policji z 24 października 2003 r. ma się przyczynić do ograniczenia udziału nieletnich w przestępstwach.

- Rozwiązania zawarte w zarządzeniu były realizowane przez Komendę Miejską Policji w Krakowie i zdały egzamin - ocenia insp. Andrzej Czop. - Dlatego starałem się wprowadzić je na terenie całego kraju. Przypisanie każdej służbie policyjnej - dzielnicowym, służbom kryminalnym i prewencji - konkretnego zadania podniesie skuteczność penetracji środowiska nieletnich. Realizowanie ich pozwoli na sprawniejsze przeciwdziałanie przestępczości nieletnich.

Kluczową sprawą jest powołanie na szczeblu województw i powiatów komórek ds. nieletnich i patologii. Do ich zadań należy nie tylko dydaktyka, ale również ściganie czynów karalnych popełnionych przez nieletnich, ze szczególnym naciskiem na wykrywanie i rozpoznawanie zagrożeń. Komórki mają gromadzić informacje i dowody o czynach nieletnich. Ważne jest też przekazywanie sobie informacji o czynach nieletnich popełnianych przez nich poza ich miejscem zamieszkania. W tym celu wprowadzono Kartę Nieletniego, w której zapisana jest historia nieletniego sprawcy. Dzielnicowi mają przesyłać do komórek ds. nieletnich i patologii informacje o każdym wykroczeniu młodych ludzi.

- Ten program sprawdził się w dużym mieście, więc pozytywne skutki stosowania go w całym kraju to tylko kwestia czasu - przekonuje naczelnik Andrzej Czop. - Włączenie do spraw nieletnich różnych służb policyjnych pozwoli na dokładniejszą penetrację i rozpoznanie przestępczości nieletnich. Chodzi o to, by interesować się każdym przypadkiem nieletniego. To nakłada większe obowiązki, ale w efekcie przyniesie pożądane skutki.

Problemy z młodzieżą mają również inne państwa europejskie. We Francji są one podobne, tylko policja ma większe możliwości represyjne wobec nieletnich. W Holandii natomiast wzrost drobnej przestępczości doprowadził do tego, że policja nie jest w stanie ścigać wszystkich, którzy popełnili drobne przestępstwo. A że jest to domena nieletnich, wiele spraw nie wychodzi na światło dzienne.

- Naszym celem powinno być ujawnianie jak największej liczby czynów karalnych popełnianych przez nieletnich. Nie będzie to wcale świadczyło o wzroście tego rodzaju przestępczości, a jedynie o naszej większej skuteczności. A na tym powinno nam najbardziej zależeć - podsumowuje insp. Andrzej Czop.














3 komentarze:

Dominika Starańska pisze...

Niestety taka jest prawda, ale często coraz to młodzi ludzie sięgają po alkohol. To jest najprostsza droga do tego aby zostać alkoholikiem. Bardzo ważnym aspektem jest wysłanie takiej osoby na leczenie do https://detoksfenix.pl/ gdzie z pewnością nie zostanie bez pomocy.

Marta Wiśniewska pisze...

Z całą pewnością jeśli chcemy sobie poradzić z naszymi problemami to często również musimy poszukać pomocy na zewnątrz. Ja jestem bardzo zadowolona z wizyt u psychologa https://melka-roszczyk.pl/ gdyż właśnie tam znajduję odpowiedz na moje pytania.

Natalia Zimniewicz pisze...

Takie rzeczy są straszne i na pewno wiele z tych osób będzie musiało leczyć się z nerwicy. W każdym razie ja korzystałam właśnie z oferty gabinetu psychologicznego https://www.terapiapoznan.pl/leczenie-nerwic/ gdzie udało mi się wyjść z nerwicy.